Anadolu Lisesi

Atatürkçü düşünce ışığında, eleştirel düşünebilen, etkili iletişim kurabilen, yaratıcı ve özgüven sahibi bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Bilim, sevgi ve hoşgörünün egemen olduğu okulumuzda, öğrencilerimize kişisel farklıları dikkate alan, demokratik, çağdaş bir eğitim ortamı sunulur. Bu ortamda öğrencilerimiz, bireysel öğrenme ve ekip çalışması becerilerini kazanırken, etkin rehberlik ve ölçme değerlendirme çalışmaları ile desteklenir. Eğitim uygulamalarımızın temellerini:

– Çağdaş eğitim modelleri ve disiplin
– Alanında deneyimli, Türk ve yabancı öğretmenlerle İngilizce ve Fransızca dersleri
– Araştırmacı
– Ahlaklı
– Özgürlükçü
– Özgüvenli
– Akademik donanımlı
– Başarılı
– Spora ve sanata önem veren
– Farklı dil ve kültürleri araştırıp kendini bu konuda ifade edebilen bireyler yetiştirmek

Çocuğumun Başarısının Artırılması İçin Neler Yapılır?

Eksik öğrenmeleri tespit edilen öğrencilerimizle birebir çalışmalar “Acil Bilgi Sistemiyle” anında tamamlanarak bütün sınıfın belirlenen hedefe ulaşması sağlanır. Bunun yanında başarılı öğrenciyi daha başarılı hale getirmek eksik öğrenmeleri tam anlamıyla kavratmak için de hafta sonu etütleriyle desteklemeler sağlanacaktır.

NEDEN FRANSIZCA?

Avrupa’da İngilizcenin ardından öğrenilen 2. yabancı dil ve tüm dünyada, iş hayatında kullanılan 3. dil olması nedeniyle Fransızca, 274 milyon konuşanı ve 125 milyon öğreneniyle, yabancı diller arasında özel bir yere sahiptir. Bu nedenle, Fransızca konuşmak, profesyonel yaşam için büyük bir artı olmakla beraber, Fransa’nın belirgin bir şekilde öne çıktığı moda, gastronomi, sanat, edebiyat, bilim ve mimari gibi çeşitli alanları keşfe çıkabilmek için de harika bir pasaporttur. Dili yaşatma gerekliliğinin bilinciyle, eğitim anlayışımız, dil ve kültürün araç olarak
görüldüğü eylem odaklı yaklaşımın büyük ilkelerine dayanmaktadır. Bu eğitim anlayışına göre, kendi öğrenme sürecinin asıl aktörü olarak kabul ettiğimiz öğrencimiz, yetenek ve yetilerinin tümünü harekete geçiren motive edici projelerle ve kendisine verilen görevleri yerine getirerek (örneğin: yer ayırtma, sipariş verme, röportaj yapma, makale yazma, vs.) Fransızcayı öğrenecektir. Bu eğitim yaklaşımı doğrultusunda ve öğrencilerimizin iletişim etkinliklerini özgün bir boyutta yapabilmeleri amacıyla okulumuz, l’« Avenue des Champs-Elysées » adını taşıyan bir
Fransız sokağı kurmuştur. Paylaşmaya ve yabancı dili kullanmaya olanak sağlayacak, gerçekçi bir alan olan sokağımız, her çeşit etkileşime, benzetime ve rol oyunlarına yer verecek şekilde tasarlanmıştır. Okul dışında da öğrencilerimizin Fransızca ile olan bağlantılarını sürdürebilmeleri için, onlara kendi öğrenme ortamlarına girebilecekleri dijital bir platform sunmaktayız. Bu dijital platform, öğrencilerimiz için hazırlanmış olan alıştırmaların, kendini değerlendirme çalışmalarının ve DELF sınavlarına hazırlık testlerinin yanı sıra Fransızca şarkılar, film fragmanları, çizgi filmler ve çeşitli oyunlardan oluşmaktadır.

Eğitim yılı boyunca, düzenledikleri yarışmalara ve kültürel etkinliklere katılacağımız İzmir Fransız Kültür Merkezi ile işbirliği içinde olmamız, öğrencilerimize Fransız kültürünü keşfetme ve yabancı dillerini okul ortamlarının dışında da kullanma fırsatı sunacaktır. Frankofon dünyasına açılan bu pencereye ek olarak, İzmir Fransız Kültür Merkezi öğrencilerimizin de gireceği DELF sınavlarına da ev sahipliği yapmaktadır. DELF, Fransızca dilini öğrenen yabancıların yetkinliklerini belgeleyen, Fransız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen ve uluslararası olarak tanınan tek resmi dil diplomalarıdır.